Психосоматика: причини, симптоми, діагностика та лікування
Психосоматикою називається напрям у медицині, що займається вивченням психологічних причин, що викликають тілесні (соматичні) хвороби.

Існує популярна думка, що всі захворювання людини виникають з причини психологічної дисгармонії (розладів, невідповідностей, несвідомих психічних конфліктів, уявлень, фантазій), що виникають у підсвідомості, думках і почуттях.
Соматичні захворювання, що виникли з причини психогенних факторів, називаються «психосоматичні розлади». Захворювання виражаються у вигляді фізіологічних порушень окремого органу або його систем.
Психосоматика: причини
Причини психосоматичних захворювань криються в психіці людини, тому в лікуванні таких захворювань повинен брати участь психотерапевт. Емоції люди переживають не тільки на душевному, а й тілесному рівні. Розлади такого типу бувають генетичними (вродженими), а бувають набутими в процесі життя через ситуації, що травмують психіку. Існує вісім основних причин, що викликають психосоматичні захворювання.
- Сильні стреси.
- Внутрішній конфлікт - це конфлікт між свідомим і несвідомим, між хочу - можу - повинен. Завдання психотерапії примирити конфліктуючі частини особистості між собою.
- Мотивація - вигідна хвороба. Наприклад, важко хвора людина є об'єктом підвищеної любові, уваги, турботи з боку близьких людей. Тому, вона не хоче зізнаватися собі, що страх залишитися без опіки заважає їй прагнути одужання.
- Навіювання іншою особою. Наприклад, якщо в сім'ї є хворий на цукровий діабет, то батьки зі страху за здоров'я дитини можуть обмежувати її в солодощах, лякати з дитинства захворюванням на цукровий діабет. У результаті існує велика ймовірність того, що навіть за таких строгих обмежень дитина все-таки захворіє саме тому, що їй з дитинства навіювали думку про це захворювання.
- Думка матеріальна. Все, про що ми думаємо і що вимовляємо вголос, мозок людини сприймає як керівництво до дії. Таким чином, хвороба може бути втіленням розумових негативних переконань, постійно повторюваних фраз.
- Ідентифікація з іншою значущою особою. У спробі бути схожим на когось, людина не сприймає своє тіло і як би відсторонюється від самої себе, що призводить до хвороб на фізичному рівні.
- Самонаказування є дуже поширеною причиною багатьох психологічних травм і соматичних порушень.
- Болісний досвід минулого. Це найглибша і серйозна причина - психічні травми пораненого дитинства, які зберігаються тілесною пам'яттю у вигляді хвороб.
- Алекситимія. Це базова, загальна причина психосоматичних захворювань. Криється вона в нездатності людини виражати свої емоції, почуття, переживання. Все це намагається знайти вихід неадекватним чином на тілесному рівні у вигляді больових відчуттів в органах і різних захворюваннях.

Психосоматика: симптоми, діагностика, лікування
Найбільш типовими соматичними симптомами є:
- болі в області серця, шиї, голови, скроневої області;
- біль в області живота, що імітує хвороби органів травлення;
- болі в спині;
- серцебиття;
- скачки артеріального тиску;
- порушення ковтання;
- задишка;
- відчуття оніміння кінцівок;
- короткочасне порушення зору;
- запаморочення;
- приливи жару;
- безсоння;
- напади нудоти та інші.
Симптомами психосоматичних розладів є хвороби тіла, такі як: виразковий коліт, бронхіальна астма, різні шкірні захворювання (нейродерміт, псоріаз, вітіліго та інші), ревматоїдний артрит, серцево-судинні захворювання, часті застуди, онкологічні захворювання, нервові тіки, енурез, виразка шлунка, постійні головні болі, часті нещасні випадки.
Діагностика психосоматичних захворювань грунтується на встановленні їх симптомів лікарем психотерапевтом. Можливе призначення проходження додаткового обстеження, яке призначається лікарем індивідуально.
Лікуванням психосоматичних розладів повинен займатися психотерапевт і психолог. До найбільш ефективних лікувальних методів належать: психоаналіз, аналітична терапія, тілесно-орієнтована психотерапія, арт-терапія (образотворча творчість), пісочна терапія, індивідуальна, групова або сімейна психотерапія та навчальні методики.
Психосоматичні захворювання є причиною психологічної дисгармонії, тому лікування повинен проводити лікар психотерапевт, психолог поряд з іншими медиками залежно від хвороби.
Віра Попова