Що таке психосоматика?
«Хвороба - це ідеальні умови для творчої роботи, свобода від вторгнення інших, свобода від звичайних побутових обов'язків».
Джордж Пікерінг

Чи можна життя прожити так, щоб все було гладко і ніяких тобі травм, стресових ситуацій чи кризових періодів? В житті буває все. І добре, якщо ми вчасно відреаговуємо на життєві невдачі, вчасно проживаємо біль утрати, тому, що для цього потрібен час, а не відтерміновуємо з якихось причин; вчасно та адекватно відреаговуємо коли нас кривдять, а не гніваємось, та ще й «лягаємо з цим гнівом спати», і тоді цей гнів невідреагований назовні може бути спрямований на самого себе та принести шкоду нашому здоровю.

Що ж таке психосоматика?
Психосоматика - це фізичні розлади через психологічні причини, а саме вплив психічного стану людини на стан внітрішніх органів. Особливістю психосоматичного захворювання є те, що хвороба тіла або не діагностується у людини офіційною медициною, або ж виникають труднощі у традиційному лікуванні. Встановлено, що 60 - 80% осіб, які звертаються із різноманітними скаргами до лікарів, є практично здоровими людьми, які потребують лише адекватної корекції емоційного стану, і ці хвороби є психосоматичними.
Ось приклади психосоматичних захворювань:
- мігрень
- кардіоневроз
- синдром подразнюючого кишечника
- бронхіальна астма
- гіпертонічна хвороба
- виразковий коліт
- нейродерміт
- фригідність
- ревматоїдний артрит
- виразка шлунку та 12п.кишки
- тіреотоксикоз
Список хворіб є значно ширшим до них відносять розлади харчової поведінки, спектр шлунково-кишкових розладів, онкологічні захворювання та багато інших.
Дуже часто психосоматика проявляється і в дитячому віці і не кожен педіатр здатний розпізнати такі прояви. Досить часто приходиться чути такі скарги як болі в животі чи нудота перед іспитами, чи головні болі зранку перед початком шкільного дня. Пригадую свою клієнтку дівчинку, яка в день, коли мала конкретний урок у конкретної вчительки не усвідомлюючи того, від сильного страху втрачала свідомість. До того часу, поки ми не виявили причину, та не перевели її в іншу школу. Отже, симтом є всього лише вершиною айсбергу, а працювати потрібно з минулим досвідом клієнта.

Які психологічні фактори призводять до психосоматичних захворювань?
Наш організм відчуває все, навіть те, що ми намагаємось самі від себе приховати. І рано чи пізно накопичені проблеми дають про себе знати у вигляді психосоматичного захворювання. Тому, що психосоматична хвороба має місію посередника, тобто допомагає відновити той діалог, який ми з якихось причин втратили. Такий собі місточок між тілом та душею.
Для того, щоб розвинулась психосоматика, як правило, потрібен тривалий час, деколи і 5 -10 років. Часто недостатньо одного конфлікту для того, щоб розвинулась психосоматика. Мікротравми від минулих переживань створюють умови для наступних переживань.
У всіх людей є емоції. Здорова людина свої емоції здібна усвідомити та знайти для них адекватний вихід. Психосоматика ж зявляється тоді, коли емоції не мають виходу. Заборона на прояв емоцій часто може формуватись в дитинстві, тобто вже тоді виникає внутрішньо-особистісний конфлікт. І в дитячому віці вже може проявлятись психосоматика. Або ж це може бути платформою для хвороби в дорослому віці. Чи з якоїсь причини вже дорослий може перебувати в такій ситуації, де проявляти свої емоції неможливо, чи неприйнято. І при неможливості чи забороні прояву емоцій - починають «говорити» наші внутрішні органи. В відомій російській пісні є слова: «душа болить, а серце плаче». Так мовою Позитивної Психотерапії хвороби серця - це здібність реагувати всім серцем на тривоги та конфлікти; приймати все близько до серця. А наприклад, головна біль та мігрень - це здібність давати вихід напруженню та конфліктам через голову.
АВТОР: ПЕКАРЮК РОСТИСЛАВА ВАСИЛІВНА